Wypowiedzenie umowy OC to proces pozwalający zmienić ubezpieczyciela. Takiego wniosku co do zasady nie można złożyć w dowolnym momencie. Ważne jest zachowanie terminów, aby nie doszło do automatycznego przedłużenia polisy.

30-dniowy termin na wypowiedzenie umowy OC dotyczy natomiast osób, które zdecydowały się na wykupienie polisy poza stacjonarnym biurem. Jeśli uznają, że umowa z danym ubezpieczycielem im jednak nie odpowiada, mają prawo dokonać zmiany.

W sytuacji, gdy doszło do kradzieży auta lub szkody całkowitej, nie musisz składać wypowiedzenia umowy OC. Rozwiązanie następuje automatycznie, aczkolwiek koniecznością jest złożenie zawiadomienia o zaistniałym fakcie.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC z powodu zdublowanej składki, towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek odpowiednio respektować poprzez zwrot pieniędzy. Może się jednak zdarzyć tak, że wypłata zostanie potrącona o kwotę odpowiadającą aktywnej ochronie ubezpieczeniowej. Dlatego nie wolno zwlekać z całą procedurą i jak najszybciej zgłosić się do ubezpieczyciela, aby odzyskać jak największą część środków.