Kto pokrywa koszty sprzątania po wypadku? Jak to wygląda od strony prawnej i administracyjnej? Kto pokrywa koszty tych działań? Odpowiadamy!

Do tej pory czyniły to służby porządkowe znajdujące się w gestii zarządcy danej drogi. Tu dochodzimy do kosztów tego niezbyt przyjemnego i wcale nie tak taniego procesu. W branży zrobiło się głośno o tej kwestii, gdy całkiem niedawno jedna z firm w województwie opolskim stwierdziła, że usługa byłaby godniej opłacana, jeśli zostałaby pokryta z polisy OC pojazdy sprawcy.  
Temat dość mocno rozbił się o sąd, a nawet orzeczenie Sadu Najwyższego przychyliło się do takiej propozycji.  Jest to istotne, gdyż jeśli nie zostanie ta kwestia opłacona przez sprawcę, to zapłacą za to podatnicy, czyli my wszyscy. Żadna firma nie dostarczy za darmo nowego znaku drogowego czy sygnalizatora, nie naprawi nieodpłatnie zmiażdżonych barier.
Dlatego zdaniem ekspertów analizujących sprawę bezpiecznie OC powinno uwzględniać koszty związane z poważniejszą naprawą także otoczenia po wypadku.