Kupno polisy OC dla samochodu ciężarowego to zdecydowanie większy wydatek w porównaniu od pojazdów osobowych. W tym artykule przeanalizujemy związane z tym koszty.

Podobnie jak kierowcy pojazdów osobowych, właściciele ciężarówek muszą także mieć nabyty ten aktualny dokument. W przeciwnym wypadku czeka ich kara finansowa.

Wysokość kary jest obliczana na podstawie minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w danym roku. W 2022 roku kary będą kształtować się na aktualnym poziomie:

  • 1 680 zł, jeśli spóźnisz się z wykupieniem OC do 3 dni;
  • 4 200 zł, jeśli zwłoka wynosi między 3 a 14 dni;
  • 8 400 zł, jeśli spóźnisz się z wykupieniem ubezpieczenia przez ponad 14 dni.

Już na pierwszy rzut oka widać, że ceny są wysokie. Niestety stawki OC dla pojazdów ciężarowych również nie należą do najniższych. Na jaki wydatek musisz się nastawić?

Jeśli chodzi o tego typu pojazdy, to ubezpieczenie OC może kosztować od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Jest to uzależnione często od samej oferty ubezpieczyciela. Co ważne jednak: jeśli dobrze poszukasz, to być może znajdziesz oferty polis za mniej niż tysiąc złotych również dla pojazdów ciężarowych. Bezpośrednio na cenę mają wpływ następujące czynniki:

  • rodzaj przewożonych ładunków;
  • wykorzystanie pojazdu – lokalne, krajowe, czy międzynarodowe;
  • gabaryty auta;

Składka za polisę dla ciężarówek jest obliczana w skomplikowany sposób. Podczas jej obliczania ubezpieczyciele wykorzystują przede wszystkim własne algorytmy i dane statystyczne. Dzięki tym danym są w stanie ustalić odpowiednią składkę za polisę.