iostra zapłaciła niecałe 500 zł. Szwagier ubezpieczył się za 800 zł. Ty natomiast musisz zapłacić za OC 1200 zł. Może było zupełnie na odwrót i zapłaciłeś za ubezpieczenie najmniej wśród najbliższych? Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC? Skąd biorą się różnice w cenach? Zastanawiałeś się nad tym?

Ceny ubezpieczenia OC nie są sztywne, tylko wyliczane na podstawie danych, które trzeba podać w formularzu ubezpieczeniowym. Dlatego właściciele samochodów otrzymują od ubezpieczycieli różne cenowo propozycje. Najwięcej zawsze płacą ci kierowcy, którzy pierwszy raz nabywają polisę.

Pod skrótem OC kryje się odpowiedzialność cywilna. Jest to obowiązkowe ubezpieczenie, zapewniające wsparcie ubezpieczyciela dla sprawcy szkody. Co ważniejsze, to nie kierowca jest ubezpieczony, a konkretny pojazd. Dlatego podczas jego sprzedaży polisa OC przechodzi na nowego właściciela, który może od niej odstąpić lub ją zatrzymać. Uwaga! Przekazane ubezpieczenie OC nie odnawia się automatycznie, tylko wygasa po końcu umowy!

Jak ta składka jest w końcu obliczana? W pierwszej kolejności ubezpieczyciel ocenia ryzyko ubezpieczeniowe, czyli prawdopodobieństwa spowodowania szkody przez ubezpieczonego. Z drugiej strony ubezpieczyciel stara się zaproponować konkurencyjne ceny OC – dlaczego często w pakiecie za niewielką cenę dodaje do OC ubezpieczenie NNW czy assistance.

Na jakiej podstawie ubezpieczyciel określa stopień ryzyka? Analizuje on informacje podane przez właściciela samochodu i porównuje je z danymi globalnymi, czyli tymi, które dotyczą wszystkich kierowców – sprawdza, w jakich miastach jest najwięcej szkód czy w jakim wieku kierowcy powodują wypadki.

Po przepracowaniu tych wszystkich danych systemowi udaje się zaproponować cenę OC. Kolejny istotny element to historia samego ubezpieczającego. Jeśli od 10 lat ubezpiecza on samochód i nie powodował w tym czasie szkód otrzyma ofertę tańszego ubezpieczenia, niż ktoś, kto pierwszy raz kupuje polisę