Ofiara wypadku drogowego spowodowanego przez pijanego kierowcę otrzyma pieniądze z obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jednak sprawca wypadku jest zobowiązany do zwrotu tej kwoty ubezpieczycielowi.

Jak pokazują zebrane dane w 2020 roku nietrzeźwi kierowcy doprowadzili do 1656 wypadków. Stanowią one do 8% wszystkich zdarzeń spowodowanych przez kierujących pojazdami. Natomiast kierowców jeżdżących  pod wpływem alkoholu złapano łącznie 100 tys. osób. Jak widać statystyki są naprawdę powalające.

Ile kosztuje takiego pijanego kierowcę wypadek? Widełki są bardzo duże. Drobna stłuczka wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych odszkodowania. W bardziej ekstremalnych sytuacjach są to setki tysięcy złotych lub nawet milionów. Górne kwoty są najczęściej podyktowane tym, że z powodu wypadku ktoś stracił życie.

W przypadku, gdy pijany sprawca kolizji unika zwrotu wypłaconej kwoty, to cała sprawa zazwyczaj trafia do sądu. Po tym fakcie bardzo trudno jest pijanemu kierowcy uniknąć w jakikolwiek sposób odpowiedzialności za swoje czyny. Dlatego warto być świadomym tego jakie są konsekwencje za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu. Nie tylko można stracić uprawnienia do kierowania samochodem, ale wpakować się w poważne finansowe zobowiązanie, przed którym nie ma ucieczki. 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *