Rząd planuje kolejne zmiany w zakresie nabywania ubezpieczenia OC. Według najnowszego pomysłu urzędników wysokość ceny dla kierowcy ma być powiązania z ewentualną ilością zdobytych punktów karnych. Dodatkowo sprawę ma zaostrzać fakt, że projekt ustawy zakłada brak odmowy przyjęcia mandatu.  Ma to wymusić większą ostrożność na kierowcach i bardziej ich dyscyplinować.

Obecnie jeszcze nie wiadomo jak dokładnie punkty mają być przeliczane na wysokość bazowego ubezpieczenia OC. Na pewno spowoduje to sporą zmianę w taryfikatorze mandatów jakim posługują się policjanci. Jednym z ważniejszych aspektów będzie jak zawsze poziom ewentualnego zagrożenia spowodowanego w ruchu drogowym. Niestety, wszystko zapowiada, że dla kierowców nowe stawki mogą być dużym zaskoczeniem, tym bardziej, że ich wysokość prawie się nie zmieniała od blisko dwudziestu lat.

Nad projektem ustawy pracuje MSWiA. Tak ma miejsce dokładna analiza „tabelek” i są obliczane ewentualne zyski dla Skarbu Państwa po wprowadzeniu nowych, wysokich stawek przy znajomości odpowiedniej częstotliwości poszczególnych wykroczeń drogowych. Mimo wszystko chęć podwyższenia stawek za wykroczenia drogowe wymuszają dokonania nowelizacji kodeksu wykroczeń, gdyż tam znajdują się najsztywniejsze zasady wyliczania stawek za piracenie na drodze. Przede wszystkim nie da się za bardzo podwyższyć wysokości mandatu w przypadku nałożeniu się kilku wykroczeń – dlatego nowelizacji jest tak potrzebna.

Oczywiście od projektu ustawy do jego wejścia w życie jeszcze daleka droga, ale warto być świadomym co może czekać kierowców w najbliższych latach. 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *