Jak wskazuje spółka Polskie Domy Drewniane w raporcie na temat cen ubezpieczeń nieruchomości, za ubezpieczenie drewnianej konstrukcji zapłacimy nawet dwa razy drożej. Zdaniem ekspertów jest to niedopuszczalne i ceny powinny być zdecydowanie bardziej zbliżone do tych, które są proponowane właścicielom budowli betonowych.   

Z raportu wynika, że konsumenci godzą się na taki stan rzeczy. Wynika to z ich wyobrażenia na temat trwałości i bezpieczeństwa budowli drewnianych. Instytucje ubezpieczeniowe wykorzystują ten fakt i proponują zawyżone oferty.

Polskie Domy Drewniane wskazują, że przy dzisiejszej technologii taki rozdźwięk jest nieuzasadniony. Tym bardziej, gdy rozwinie się na terenie kraju nowoczesne budownictwo drewniane, które na dzień dzisiejszy ma udział w 1% w rynku. Rozwijanie świadomości o jakości, oszczędności oraz przede wszystkim bezpieczeństwie na temat tych budowli, może sprawić, że ich udział w rynku do 2040 roku może wynieść nawet do 20%.

Zmiany rynkowe i świadomość konsumencka wymuszą zmiany i możliwe, że będzie trzeba stworzyć nową kategorię ubezpieczeniową, aby różnić nowoczesne konstrukcje, od tych starszych, które faktycznie mogą mieć wiele do życzenia.