Jazda bez świateł

Jazda z włączonymi światłami przez całą dobę jest w Polsce obowiązkowa. Pojazd również musi być wyposażony w działające światła stopu, kierunkowskazy oraz oświetlenie dodatkowe. Reflektory, które nie działają mogą stanowić przesłankę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego lub wystawienia mandatu. Przepisy dotyczące używania świateł określa ustawa Prawo o ruchu drogowym:

  • Kierujący pojazdem zobowiązany jest do używania świateł mijania od zmierzchu do świtu, a także w ciągu dnia w warunkach zmniejszonej widoczności. W warunkach, gdy widoczność jest normalna, zamiast świateł mijania, można używać świateł do jazdy dziennej.
  • Osoba kierująca pojazdem może używać świateł drogowych, jeżeli nie oślepia innych kierujących na nieoświetlonych drogach. Zwiększają one widoczność nawet do 200 metrów.
  • Świateł przeciwmgielnych można używać w warunkach zmniejszonej widoczności, która spowodowana jest mgłą lub opadami. Świateł przeciwmgielnych tylnych można używać tylko wówczas, gdy widoczność jest mniejsza, niż 50 metrów.
  • Świateł awaryjnych można używać wyłącznie w celu ostrzeżenia innych uczestników ruchu drogowego o niebezpieczeństwie. Nie wolno używać ich zamiast świateł mijania lub drogowych.

Jazda bez świateł może przyczynić się do zwiększenia ryzyka kolizji z innym pojazdem. Samochód bez świateł, zwłaszcza w warunkach słabej widoczności, staje się mało widoczny.

Niesprawne światła stopu czy kierunkowskazy mogą być przyczyną problemów na drodze. Inni kierowcy nie uzyskują wówczas informacji o planowanych manewrach, co prowadzi do poważnych konsekwencji. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie wszystkich reflektorów w pojeździe. Dzięki temu unikniemy nie tylko wypadku, ale także wysokiego mandatu, punktów karnych za brak świateł i zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Tak prezentują się kary, obowiązujące za brak świateł:

  • Mandat za brak świateł stopu – 300 zł i 4 punkty karne,
  • Mandat za brak świateł mijania – 100 zł i 2 punkty karne (w dzień); 200 zł i 4 punkty karne (w nocy lub w tunelu),
  • Mandat za brak świateł w nocy – j.w.: 200 zł i 4 punkty karne (dotyczy także tunelu),
  • Mandat za brak świateł pozycyjnych jest taki sam jak za brak świateł mijania, czyli: 100 zł i 2 punkty karne w dzień; 200 zł i 4 punkty karne w nocy lub w tunelu,
  • Brak świateł przeciwmgielnych – mandat może grozić w dwóch sytuacjach:

a) używanie ich przy dobrej widoczności: 100 zł + 2 punkty karne;

b) niewłączenie świateł przeciwmgielnych, gdy wymaga tego ograniczona widoczność: 200 zł + 2 punkty karne.

  • Mandat za brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej – od 20 do nawet 500 zł. Na taką samą grzywnę narażasz się, jeśli świadomie lub nieświadomie zakrywasz światła, urządzenia sygnalizacyjne i inne oznaczenia identyfikacyjne pojazdu.