Jak działa układ ASR?

System ASR  nazywany jest również układem kontroli trakcji. Odpowiada za monitorowanie rotacji kół i zapobiega ich poślizgowi, regulując moc silnika lub/i wyhamowując poszczególne koła.

Kiedy system kontroli trakcji wykryje, że koła zaczynają tracić przyczepność w stosunku do nawierzchni (na przykład w czasie przyspieszania na oblodzonej powierzchni), kontroluje moment obrotowy silnika, w celu zredukowania prędkości koła i przywrócić stabilność. Pomaga to kierowcy w  utrzymaniu kontroli nad pojazdem, zapobiegając poślizgom, zwłaszcza w ciężkich warunkach drogowych, co z kolei zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

System kontroli trakcji (ASR) pełni w pojeździe kilka kluczowych funkcji, które można opisać w następujący sposób:

  • Zapobieganie poślizgom kół – ASR monitoruje prędkość obrotową poszczególnych kół i reaguje, w momencie kiedy wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości. Przez regulację momentu obrotowego silnika czy hamowanie poszczególnych kół, system kontroli trakcji pomaga utrzymać przyczepność kół do nawierzchni.
  • Poprawa stabilności pojazdu – gdy koła zaczynają tracić przyczepność, ASR ma za zadanie przywrócić stabilność auta. System ten redukuje nadmierną rotację kół, co pomaga kierowcy zachować kontrolę nad pojazdem. Dotyczy to zwłaszcza śliskich nawierzchni.
  • Poprawa bezpieczeństwa w trudnych warunkach drogowych – Przez zmniejszanie ryzyka poślizgów oraz utraty przyczepności, system kontroli trakcji zwiększa bezpieczeństwo jazdy, szczególnie w trudnych warunkach drogowych, takich jak deszcz, śnieg czy oblodzenie. Jazda bez kontroli trakcji jest wówczas znacznie trudniejsza.
  • Optymalizacja prowadzenia samochodu – ASR utrzymuje stabilności pojazdu podczas jazdy na zakrętach i w czasie przyspieszania, poprawiając wówczas możliwość kontrolowania pojazdu i minimalizując ryzyko poślizgu.

Redukcja zużycia opon – dzięki zapobieganiu nadmiernemu poślizgowi, system ASR może przyczynić się do wydłużenia żywotności opon. Minimalizuje on nadmierne ścieranie opon, do którego dochodzi w wyniku częstych poślizgów w trudnych warunkach atmosferycznych

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *