Ile kosztuje holowanie samochodu?

Awaria auta na trasie oraz brak możliwości naprawy na miejscu to największe koszmary kierowców. W takim przypadku nie ma innego rozwiązania, niż holowanie pojazdu. Czy możemy samodzielnie holować samochód? Czy konieczna jest laweta? Ile kosztuje taka wątpliwa „przyjemność”?

Już tak często nie widuje się scen, gdy jeden pojazd ciągnie drugi za pomocą linki do holowania. Oczywiście, taka operacja jest dozwolona, jednak pod warunkami, że:

– awaria nie uszkodziła pojazdu w znacznym stopniu,

– pojazd ma sprawny układ kierowniczy, układ hamulcowy oraz światła,

– auto można bez problemu otworzyć oraz zamknąć,

– pojazd holowany i holujący mają opłacone OC,

Przepisy mówią również o tym, by holować pojazd z prędkością 30km/h w terenie zabudowanym oraz 60km/h w terenie niezabudowanym. Odległość między pojazdami powinna wynosić nie więcej, niż 3 metry przy sztywnym holowaniu, a w przypadku giętkiego od 4 do 6. W czasie holowania pojazd musi mieć włączone światła mijania, błędem natomiast jest używanie świateł awaryjnych.

Zdarzają się takie sytuacje, że holowanie pojazdu nie jest możliwe. Na przykład, gdy pojazd jest bardzo uszkodzony, zwłaszcza kiedy awaria zdarzyła się na autostradzie. W przypadku pojazdu z automatyczną skrzynią biegów holowanie grozi poważnym uszkodzeniem auta. Z pozostałych rzeczy, kiedy zaleca się wezwanie lawety:

– w przypadku samochodów elektrycznych lub hybrydowych,

– aut, które posiadają zawieszenie hydropneumatyczne lub gdy taki pojazd doznał awarii silnika,

– pojazdów mających stały napęd na obie osie.

Koszt holowania to niestety niemały wydatek. Ceny za taką usługę wyznaczane są indywidualnie i zależą niestety od wielu czynników. W zależności od indywidualnego cennika, ceny prezentują się następująco:

– od 150zł do 200zł za holowanie w obszarach miejskich,

– od 2,5zł do 5zł za kilometr, w przypadku autostrady,

Natomiast firmy rozliczają się bardzo podobnie, od 2,5zł do 5zł za kilometr lub od 150zł. Na cenę wpływają natomiast następujące czynniki:

– długość trasy – ceny za kilometr na długich trasach są korzystniejsze,

– miejsce zdarzenia – holowanie w centrum miasta zwykle jest droższe, niż na obrzeżach

– wielkość pojazdu – duże samochody będą potrzebowały większej lawety, która jest zwyczajnie droższa,

– czas awarii – jest to jeden z ważniejszych czynników, awaria w niedzielę czy święta może kosztować dodatkowe 50 czy 100zł, a nawet może dojść do 50% stawki.

– dodatkowe okoliczności awarii – jeżeli samochód najpierw będzie musiał być wyciągnięty z rowu, naliczona zostanie dodatkowa opłata za taką usługę.