Kierowcy muszą odpowiednio się przygotować do kolejnego roku, zanim usiądą za kółkiem. Warto choćby w styczniu prześledzić zmiany przepisów, które będą dotyczyć kierowców. Nie tylko mamy tu na myśli te związane z tematem ubezpieczeń. Równie istotne są zmiany w sposobie karania kierowców za inne sprawy. Warto być z tym na bieżąco, bo zmiany są znaczące. Rok 2023 przynosi zmiany przede wszystkim w wymiarach kar za spowodowanie ciężkiego wypadku. Jeśli kierowca spowoduje ciężkie obrażenia lub śmierć, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności. Do tej pory było to 12 lat.

W celu przypomnienia zwróćmy uwagę, że w 2021 roku użytkownicy dróg – zarówno kierujący, piesi oraz pasażerowie – będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 2 488 wypadkach drogowych. Stanowi to 10,9 proc. ogółu wypadków. Na skutek tych zdarzeń śmierć poniosło 331 osób, a 2 805 osób odniosło obrażenia.

Ta informacja jest ważna dla wszystkich kierowców. Kary są bardzo wysokie i należy przestrzegać przepisów, aby ich uniknąć. Ponadto, nikt chyba nie chce w niespodziewanych okolicznościach stracić życia za kierownicą lub kogoś go pozbawić i żyć z tym piętnem do końca swoich dni. Tym bardziej doprowadzić do takich sytuacji po spożyciu alkoholu.