Przegląd instalacji kominowej czy gazowej jest czymś oczywistym dla wielu właścicieli nieruchomości. Natomiast jeśli chodzi o przegląd sieci elektrycznej to już sprawa nie wygląda na taką oczywistą. A warto o tym pamiętać! Jeśli dojdzie do niefortunnego zdarzenia w obiekcie np. pożaru, to możemy mieć poważny problem z otrzymaniem pieniędzy z ubezpieczenia bez aktualnego przeglądu sieci elektrycznej.

W Polsce jest ponad 7 mln obiektów mieszkalnych i każdy z nich powinien mieć co jakiś czas sprawdzoną instalację. Wszystko po to aby zniwelować wypadki. Taki obowiązek nakłada na właścicieli prawo budowlane. Zazwyczaj o tym obowiązku nikt nie pamięta do czasu niefortunnego zdarzenia z elektryką. Wtedy to okazuje się, że ubezpieczyciel wstrzymuje wypłatę pieniędzy, gdyż brakuje odpowiedniej dokumentacji poświadczającej o dobrym stanie instalacji.

Wszystko załatwi na plus dla właściciela domu okresowe dokonywanie prób obciążeniowych realizowanych choć raz na 5 lat. Taką czynność przeprowadza odpowiednio przygotowany specjalista, który wystawi dokumenty i wskaże datę kolejnej kontroli. To zabezpieczy nieruchomość i da prawo o ubieganie się o wypłatę ubezpieczenia.