Ubezpieczyciele zyskują dostęp do policyjnej bazy danych! Nowe przepisy, które dają ubezpieczycielom dostęp do informacji o wykroczeniach nie określają z marszu, że ceny polis muszą wzrosnąć. Jednak na pewno zostanie połączony czynnik związany z agresywną jazdą a ostateczną ceną polisy.

Za politykę cenową polis odpowiada indywidualnie każde Towarzystwo, choć wszystkie podmioty patrzą co dzieje się u konkurencji. Jak zachowa się każdy z ubezpieczycieli teraz trudno przewidzieć. 5 punktów karnych u jednego ubezpieczyciela wcale nie musi znaczyć tyle samo u innego, ale najprawdopodobniej będzie oznaczało wzrost ceny.

Za tym projektem jest idea, by spowodować, że ci którzy lekceważą przepisy ruchu drogowego mieli w perspektywie, nie tylko mandat ale także wyższa składka ubezpieczenia OC. Uwzględnianie punktów karnych może trochę przemodelować podejście do klienta i uznanie kogoś za dobrego klienta. Ubezpieczanie zapewne zechcą konkurować o te osoby, które nie mają punktów karnych i ich będą premiować w szczególności.