Słowackie góry cieszą się dużą popularnością wśród polskich turystów. Jednak obierając sobie ten kierunek za cel podróży należy wiedzieć, że procedury związane z ratownictwem górskim bardzo odbiegają od naszego. Oznacza to, że warto nabyć dobre ubezpieczenie turystyczne na taką wyprawę.  

Góry Słowacji są atrakcyjne. Piękne szlaki oraz infrastruktura turystyczna kusi miłośników przygód. Ale słowackie prawo różni się od naszego i konsekwencje akcji ratowniczej mogą polskiego turystę zaskoczyć. Dlatego warto wybrać ubezpieczenie w góry na Słowacji.

W Polsce jednostki zajmujące się ratownictwem górskim realizują swoje zadania bezpłatnie w stosunku do osób, którym udzieliły pomocy. U naszych sąsiadów akcje te realizuje Horska Zachranna Sluzba. Przepisy HZS mówią, że osoba, która korzystała z pomocy górskich ratowników musi zwrócić koszty działań ratowniczych. Nie są to małe kwoty, gdyż w przypadku wykorzystania śmigłowca dochodzą do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego nabycia ubezpieczenia przed górską wyprawą na Słowację jest konieczne.

Szukając ubezpieczenia w góry na Słowacji należy sprawdzić czy uwzględnia koszty akcji poszukiwawczej i ratunkowej. Są oferty, że polisa będzie uwzględniała tylko koszty akcji ratunkowej i wtedy za poszukiwania należy zapłacić we własnym zakresie. Optymalna kwota ubezpieczenia to 6000 Euro.