Choć nikomu tego nie życzymy, to warto wiedzieć jak wygląda proces zgłaszania szkody i otrzymywanie pieniędzy z ubezpieczenia OC sprawcy.

Wszystko zaczyna się od chwili zdarzenia. Istotne będzie, czy w wypadku występujemy jako poszkodowani czy sprawcy. Następnie trzeba zorientować się czy miała miejsce kolizja czy wypadek. Jeśli jesteśmy przekonani, że nikt nie odniósł obrażeń, a straty dotyczą wyłącznie szkód materialnych, z reguły nie ma potrzeby wzywania policji. Sytuację może utrudnić fakt, gdy sprawca kolizji nie przyznaje się do winy, mamy wątpliwości co do stanu jego trzeźwości lub pojawia się problem z jego dokumentami.

Warto stworzyć dokumentację fotograficzną, która może okazać się kluczowa w późniejszej procedurze.  Zakład ubezpieczeń ma 30 dni na wypłatę odszkodowania z tytułu likwidacji szkody z OC sprawcy, choć zazwyczaj trwa to krócej.  Oczekując na środki od ubezpieczyciela warto zastanowić się w jaki sposób ma być naprawione auto. Właściciel uszkodzonego samochodu może zdecydować, czy woli otrzymać od towarzystwa ubezpieczeniowego pieniądze czy woli naprawę bezgotówkową poprzez serwis.