Czy kupując drogi pakiet ubezpieczenia OC możesz czuć w duchu spokój? Jak wskazuje analiza rynku jest to bardzo złudne. Niestety, drogie OC nie zabezpieczy właściciela nawet przed przysłowiowa kradzieżą auta przez kosmitów. Płacąc więcej za OC po prostu… płacisz więcej i nic nie zyskujesz w zamian! Jedynym lekarstwem na to takie sytuacje jest dokładnie przestudiowanie oferty.

Oczywiście czytanie długich umów w zawiłym, mało przystępnym języku jest mało przyjemne, ale konieczne. Dzięki temu dowiesz się ile pieniędzy z opłat stanowi realną część składki ubezpieczeniowej, a ile stanowią prowizje oraz wszelkie dodatkowe opłaty.  I może się w taki sposób okazać, że w sposób bardzo bezpośredni napełniasz przede wszystkim kieszenie agentowi i towarzystwu ubezpieczeniowemu. Warto wiedzieć, że pewne minimum zakresu polisy ubezpieczeniowej stanowi prawo, a dokładniej ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. I najczęściej dzieje się tak, że ubezpieczenia za bardzo ponad te normy nie przekraczają, a i tak proponują za swoje usługi bardzo zróżnicowane ceny, które mocno zawyżają ostateczną cenę produktu.

Dlatego tak ważne jest czytanie ofert, wnikanie w różne szczegóły, aby być dokładnie świadomym ponoszonych kosztów i sprawdzenia czy można było ich uniknąć. Taka wiedza przynajmniej w przyszłości może okazać się przydatna, gdyż zdecydujemy się na inną, alternatywną propozycję.