Ubezpieczenie OC musi być zakupione przez właściciela pojazdu i jest to obowiązek prawny. Każdy musi być zabezpieczony na sytuację kolizję, bo ona może się przytrafić najrozsądniejszemu kierowcy. Jak się okazuje, kierowcy nie kupują czasem OC, bo z różnych powodów tracą dowód rejestracyjny.

Jak każdą rzeczy można zgubić lub zniszczyć – dowód rejestracyjny nie jest tu wyjątkiem. Obok tego istnieje także sytuacja zatrzymania dokumentu przez policję, choć właśnie może on być potrzebny do różnych administracyjnych procedur.   Najrzadszą ale niemożliwą sytuacją jest niewydanie dowodu rejestracyjnego przez osobę sprzedającą.

Na szczęście jest na to rada. Przy zakupie ubezpieczenia OC nie musimy fizycznie posiadać dowodu rejestracyjnego. Żadna instytucja nie powinna kopiować tego dokumentu przy zakupie polisy. Najistotniejsze w nim są zawarte dane, które można sprawdzić elektronicznie w CEPiK. Służy do tego zakładka „Mój pojazd”. Jest tak także sekcja dotycząca ubezpieczenia OC.

Jednak pamiętaj, że dowód rejestracyjny nie jest bezużytecznym dokumentem. Co prawda kupisz bez niego ubezpieczenie OC, ale do wykonania przeglądu i jego potwierdzenia jest niezbędny.