Sytuacja z podwójnym ubezpieczeniem dotyka właścicieli aut, którzy nabywają nowe ubezpieczenie OC, absolutnie zapominając o tym, że cały czas mają aktywną polisę. Co można zrobić z tą sytuacją, która dotyka sporo osób, w szczególności właścicieli pojazdów używanych. Ich poprzedni właściciel objęty był prawem o ubezpieczeniach obowiązkowych swojego pojazdu. Zazwyczaj dowiadują się o tym, gdy otrzymują wezwanie do zapłaty i trzeba rozliczyć się za stare ubezpieczenie.

Osoby roztargnione, nie wiedzą jaki jest stan ich ubezpieczenia lub właśnie kupili używany pojazd mogą przez przypadek stać się właścicielami dwóch ubezpieczeń OC.  W takiej sytuacji najlepiej jest doprowadzić do rozstania się z jednym z nich. Jesteśmy zobowiązani do zapłaty składki za wykorzystany okres i warto to zrobić to jak najszybciej po zorientowaniu się w sytuacji. Podwójne ubezpieczenie OC nie przynosi żadnych korzyści. Warto również wiedzieć, że umowę ubezpieczenia samochodu, którą otrzymaliśmy po poprzednim właścicielu razem z pojazdem, mamy prawo wykorzystać, aż do końca okresu jej obowiązywania. Czasem należy tylko ją przekalkulować i uwzględnić dane nowego właściciela. W sytuacji posiadania podwójnego ubezpieczenia, mamy prawo wypowiedzieć polisę w dowolnym momencie jej trwania. Oczywiście tu ciąży na nas obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia.

Jakie dane są potrzebne do napisania wypowiedzenia umowy OC? Przede wszystkim będą to dane osobowe właściciela danego pojazdu. Nie mniej istotne będą dane kontaktowe, takie jak aktualny adres zamieszkania, telefon kontaktowy do właściciela pojazdu, czy adres e-mail. Dodatkowo będzie trzeba ująć pełną nazwę ubezpieczyciela, u którego mamy wykupioną podwójną polisę. Musimy podać jej numer. Warto to zrobić online dla oszczędności cennego czasu.