Polisa OC to gwarancja wypłaty środków na naprawę szkody po przypadku, gdy jest się poszkodowanym. Jednak czy na pewno? Czy są sytuacje wykluczające wypłatę? Sprawdzamy!

Pierwsza taka sytuacja, to kolizja dwóch aut należących do jednego właściciela. Wypadek takich samochodów np. na skrzyżowaniu zwalnia ubezpieczyciela od wypłaty pieniędzy. Trzeba o tym pamiętać, gdyż samochody w rodzinie są zarejestrowane na jedną osobę, a jeżdżą nimi na przykład mąż i żona. Wyjściem z sytuacji jest osobne nabycie ubezpieczenia AC na każde z auto osobno.

Dalej w tym zestawieniu jest uszkodzenie ładunku przewożonego za opłatą. Polisa nie działa, jeśli kurier przewozi paczki i któraś z nich zostanie uszkodzona. Podobna sprawa ma się w kwestii bagażu przewożonych taksówką. Oczywiście osoba poszkodowana może dochodzić swoich praw i zwrotu pieniędzy za uszkodzenia. Jednak wtedy otrzymana kwota nie pochodzi bezpośrednio z ubezpieczenia OC.

Prawo także obciąża bezpośrednio budżet sprawcy wypadku w przypadku uszkodzenia cennych rzeczy, np.  biżuterii, dzieł sztuki. Polisa OC nie pokryje tych uszkodzeń. W przypadku uszkodzenia cysterny ubezpieczyciel wypłaca pieniądze za uszkodzenie pojazdu, a nie np. szkody środowiskowe, jeśli niebezpieczna substancja wsiąknie w podłoże.

O tych wyjątkach, warto wiedzieć i mieć się na baczności!