Średnio za ubezpieczenie OC od bardzo dawna płacimy mniej, niż 1000 zł. Mimo tego, wciąż dla wielu osób jest to bardzo spora kwota, robiąca spore wrażenie na domowym budżecie. Sprawia to, że wysokość ceny ubezpieczenia cały czas są analizowane pod wieloma aspektami. Warto się zastanowić, czy płeć ma wpływ na wysokość składki.  

Ubezpieczenie OC jest polisą wycenianą indywidualnie w zależności od ryzyka ubezpieczeniowego jakie jest przypisane do indywidualnego kierowcy. Warto przy tym podkreślić, że różni ubezpieczyciele mogą nieco inaczej interpretować wspomniane ryzyko, co przekłada się na znaczne różnice w kosztach.

W potocznych rozmowach i odczuciach można spotkać się z tezą, że ceny są korzystniejsze dla kobiet. Tym bardziej, że zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – istnieje zakaz ustalania ceny ubezpieczenia OC w oparciu o płeć kierowcy, co wydaje się nieprawdopodobne. Musi być ona wyliczana na podstawie takiej samej taryfy.

Jak wynika z przykładowych kalkulacji, większość ubezpieczycieli nie różnicuje wysokości składek w zależności od płci. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna uzyskują identyczne warunki ubezpieczeniowe – w przypadku podania tych samych parametrów.

Sprawdzamy! 25-letni mężczyzna i 25-letnia kobieta z jednej miejscowości chcą ubezpieczyć Citroena C4 z 2016 roku.

Kalkulacje ubezpieczenia OC dla kobiety są następujące:

  • Uniqa (OC + Assistance) – 827 zł
  • BeeSafe (OC) – 887,37 zł,
  • Link4 (OC + Assistance) – 918,48 zł

Przygotowane kalkulacje polisy OC dla mężczyzny przedstawiają się następująco:

  • Uniqa (OC + Assistance) – 827 zł
  • BeeSafe (OC) – 887,37 zł
  • Link4 (OC + Assistance) – 918,48 zł.

 

Jak widać indywidualne odczucia mijają się z faktami.