Projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym już trafił pod obrady sejmu. Nowe przepisy mają sprawić, że zanim kierowcy zechce się dodać gazu na drodze, pomyśli o tym dwa razy. Propozycja zmian zakłada, że ilość otrzymywanych mandatów będzie miała wpływ na wysokość ubezpieczenia OC.

Ubezpieczyciele będą mieli dostęp do ewidencji policyjnej i będą mogły lepiej oszacować wysokość składki także uwzględniając to, jak często kierowca jest karany mandatami na drodze. Sposób rozumowania jest prosty – im więcej mandatów w skali roku, tym większe prawdopodobieństwo, że kierowca prowadzi od kolizji na drodze.

Pozostaje pytanie o ile może wzrosnąć składka. Jej cena ma być obliczana indywidualnie, według standardów przyjętych przez danego ubezpieczyciela. Bez wątpienia będzie to kolejny istotny czynnik modelujący rynek ubezpieczeniowy. Kierowcy zachowując ostrożność, jeżdżąc przepisowo będą mogli liczyć na atrakcyjne oferty. Natomiast kierowcy karani mandatami będą musieli zapomnieć o tanim ubezpieczeniu OC. Prawdopodobnie największe stawki ubezpieczenia będą czekały na osoby, które jeździły po alkoholu lub bardzo przekraczały prędkość w terenie zabudowanym.