Zdarza Ci się jeździć bez dokumentów? Oczywiście masz do tego prawo, w szczególności, gdy masz do pokonania krótki dystans koło domu. Jednak musisz być świadomym tego, że w przypadku kontroli drogowej może Cię zaskoczyć pewna niemiła sytuacja.

System z którego policja będzie pobierać Twoje dane do kontroli może wykazać błąd i zakomunikować sprawdzającemu, że nie posiadasz ważnej polisy OC. Aplikacja mObywatel jest systemem, gdzie w ciągu dnia aktualizowane są setki danych zarejestrowanych tam osób. Może to spowodować, że absolutnie nie z Twojej winy status ubezpieczenia nie będzie odpowiednio zaktualizowany. Za prawidłowy stan danych odpowiada CEPIK.

Oznacza to, że warto samodzielnie kontrolować stan wpisów na stronie. Jeśli cokolwiek nie będzie się zgadzać w związku z posiadanym przez Ciebie ubezpieczeniem OC samochodu, to zareagujesz. Niestety system jest bardzo niedoskonały, ciągle aktualizowany i trzeba samodzielnie trzymać rękę na pulsie. W innym wypadku policja nie będzie miała żadnej podstawy, aby nie ukarać Cię mandatem.