Miasto Barczewo wybudowano na planie prostokąta z centralnym rynkiem. W części północno-wschodniej zlokalizowany został kościół farny pod wezwaniem św. Anny, a w części południowo-wschodniej kościół franciszkański św. Andrzeja. Na północ od kościoła farnego zlokalizowany był zamek biskupi, w którym rezydował burgrabia zarządzający jednym z komornictw Księstwa Warmińskiego.

Obecnie mieszka tutaj ponad 9 tysięcy mieszkańców. Lokalna społeczność stara się wykorzystywać walory turystyczne do prowadzenia interesów i promować region.  W centrum miasta, niedaleko kościoła św. Anny, znajduje się staw młyński (zwany więziennym) z Amfiteatrem Miejskim. W mieście znajdują się tereny zielone służące rekreacji, między innymi park przy ulicy Krótkiej, park przy ulicy Armii Krajowej, jak i droga wzdłuż rzeki Pisy ciągnąca się od Szpitala Miejskiego do granic miasta w kierunku plaży miejskiej o długości około 3 kilometrów. 1,5 km od Barczewa znajduje się plaża miejska nad jeziorem Orzyc. Barczewo okalają także jeziora: Dobrąg, Wadąg, Kiermas, Umląg, Kierzlińskie, Pisz, Tumiańskie.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia, to bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się ubezpieczenia OC na samochód.  Nic w tym dziwnego, gdyż bardzo dużo osób chce być odpowiednio zabezpieczonym podczas jazdy. Interpolisa o tym wie i dostarcza najciekawsze rozwiązania w tym zakresie.