Nazwa Ostródy pochodzi rzekomo od niemieckiego miasta Osterode am Harz, z którego pochodził komtur. Od 1340 miasto było siedzibą komturii, ok. 1370 w miejscu warowni powstał zamek wybudowany z granitowych głazów i cegły, w 1381 został spalony przez wojska Kiejstuta. Po bitwie pod Grunwaldem pod murami miasta żołnierze polscy dokonując rzezi krzyżackich uciekinierów z pola bitwy, a w dniu 18 lipca 1410 roku rycerz Mikołaj z Durąga (Claus von Doringe) zajął miasto i zamek dla wojsk króla Władysława Jagiełły, cztery dni później mieszczanie złożyli polskiemu królowi hołd.

Obecnie w Ostródzie znajduje się podstrefa Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która stanowi bardzo istotny element życia gospodarczego regionu.  Uzupełnienie stanowi Inkubator przedsiębiorczości, Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna czy Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ostródzie.

W kwestii ubezpieczeń mieszkańcy tego regionu bardzo chętnie kontaktują się z doradcami firmy Interpolisa. Eksperci dysponują takimi rozwiązaniami jak najtańsze ubezpieczenie OC dla kierowców indywidualnych czy polisy na życie. Dokumenty są wystawiane drogą elektroniczną, więc wystarczy otrzymane pliki wydrukować i już można korzystać z ubezpieczenia. Przekonaj się sam jakie to proste!