Czy to auto na pewno nie było kradzione?

Komenda Głowna Policji odnotowała w 2015 roku kradzież 13 408 samochodów. Wiele z tych pojazdów prędzej czy później trafia do niczego nieświadomych klientów. Warto wiedzieć jak dobrze zweryfikować pojazd, który chcemy zakupić, aby później nie mieć konfliktu z prawem.

Pierwszym krokiem musi być dobra weryfikacja osoby sprzedającej auto. Niezależnie czy jest to wyspecjalizowana firma czy prywatny właściciel. Już na etapie rozmowy telefonicznej warto wybadać jakimi szczegółowymi informacjami sprzedający dysponuje na temat auta.

Jeśli proponowana cena sprzedaży jest za niska, to również warto w zmorzyć swoją czujność. Zbyt dobra oferta może być wabikiem przyciągającym klienta do szybkiego pozbycia się kradzionego pojazdu. Dlatego warto porównywać proponowaną cenę z ofertą rynkową.

W kolejnym etapie weryfikacji warto sięgnąć do bazy danych zgromadzonej w Europejskim Rejestrze Pojazdów. Właśnie tam w szybki i wygodny sposób można zweryfikować oryginalność numeru VIN. Tam w prosty sposób można sprawdzić czy konkretny pojazd nie został zgłoszony jako kradziony.

Warto być świadomym tego, że na kupującym leży obowiązek dokładnego sprawdzenia pojazdu. W przypadku, gdy samochód okaże się kradziony, nowy nabywca może być oskarżony o działanie w złej wierze i paserstwo zgodnie z art. 292 kodeksu karnego.

Wiążą się z tym inne utrudnienia. Skradzione auto jest konfiskowane, a pieniądze zazwyczaj od sprzedającego trzeba dochodzić się sądownie na drodze postępowania cywilnego.

Kiedy już uda Ci się w bezpiecznych warunkach nabyć auto, to nie zapomnij o zakupie dobrego ubezpieczenia. Dobre oferty możesz nabyć prosto ze strony internetowej Interpolisa.pl! Dzięki naszym produktom będziesz mógł podróżować bezpieczniej, a w razie problemów zyskasz dostęp do gwarantowanych świadczeń. Już niebawem na naszej stronie będzie dostępna porównywarkaubezpieczeń oc/ac krótkoterminowych, więc będziesz mógł jeszcze skuteczniej wybierać dla siebie produkty finansowe.