Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jej odnowienie odbywa się automatycznie. Nie zawsze to m miejsce, a na zapominalskich czekają wysokie kary. Co istotne – wbrew obiegowej opinii, nie musi skontrolować nas policja, żeby wyszło na jaw, że nie mamy ubezpieczenia OC. Nawet jeśli nasze auto nie wyjedzie na ulice, służby kontrolne i tak się o tym dowiedzą.

Kara za brak opłaconego w terminie ubezpieczenia OC jest powiązana z wysokością płacy minimalnej. W tym roku jest to kwota w wysokości 3010 zł, a w następnym roku zostanie ona zwiększona o kolejne wartości. Podwyżka ma być realizowana w dwóch etapach. Od 1 stycznia 2023 minimalne wynagrodzenie będzie większe o 373 zł, czyli osiągnie 3383 zł. Oznacza to wzrost w stosunku do obecnej płacy minimalnej o 12,4 proc. Druga podwyżka nastąpi w lipcu i jest zaplanowana w wysokości 67 zł. Wtedy płaca minimalna będzie wynosić 3450 zł.

Dlatego należy kontrolować terminy końca ważności polisy ubezpieczeniowej. Kary mogą być dotkliwe, a w dużym stopniu bardzo prosto można pominąć ich pojawienie się. Natomiast jeśli potrzebujesz nowego ubezpieczenia OC na atrakcyjnych warunkach, to zapraszamy do kontaktu z specjalistami firmy Interpolisa!