Kiedy kupujemy polisę ubezpieczeniową na życie, to w dokumentach pojawia się wzmianka o beneficjencie ubezpieczenia. Kim jest ta osoba i jakie przysługują jej prawa? O tym kilka słów poniżej.
Nabywanie polisy na życie zazwyczaj wiąże się z koniecznością zabezpieczenia bytu najbliższych, gdy nas nagle zabraknie. Możemy więc wskazać towarzystwu ubezpieczeniowemu tak zwanych uposażonych, czyli osobę fizyczną lub prawną, która po naszej śmierci otrzyma pieniądze. W dokumencie wyrażającym naszą wolę możemy:
- wskazać nawet kilka osób, a nawet procentowo określić podział kwoty z ubezpieczenia;
- wskazana osoba nie musi być z nami spokrewniona;
- wskazać można osobę poniżej 18 roku życia;
- wskazać można każdą organizację posiadającą osobowość prawną;
Dodatkowo w terminologii pojawiają się beneficjenci główni oraz zastępczy. Do tej pierwszych zalicza grupę osób, które w pierwszej kolejności mogą otrzymać odszkodowanie. Jednak, gdy w międzyczasie także umrze beneficjent właściwy i nie będzie mógł odebrać uposażenia, to wtedy istnieje możliwość odebrania środków przez kolejne wskazane osoby.
W sytuacji, gdy nie będzie wskazany beneficjent w polisie ubezpieczeniowej na życie, ubezpieczyciel sam będzie poszukiwał osoby, która może odebrać uposażenie. Stosowane są wtedy procedury spadkowe.
Add Comment