Zadzwoń do nas phone top 222 509 590                                  

Image
Image
Image

Witamy na stronie aktualności firmy InterPolisa.pl

Kupno polisy OC dla samochodu ciężarowego to zdecydowanie większy wydatek w porównaniu od pojazdów osobowych. W tym artykule przeanalizujemy związane z tym koszty.

Podobnie jak kierowcy pojazdów osobowych, właściciele ciężarówek muszą także mieć nabyty ten aktualny dokument. W przeciwnym wypadku czeka ich kara finansowa.

Wysokość kary jest obliczana na podstawie minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w danym roku. W 2022 roku kary będą kształtować się na aktualnym poziomie:

  • 1 680 zł, jeśli spóźnisz się z wykupieniem OC do 3 dni;
  • 4 200 zł, jeśli zwłoka wynosi między 3 a 14 dni;
  • 8 400 zł, jeśli spóźnisz się z wykupieniem ubezpieczenia przez ponad 14 dni.

Już na pierwszy rzut oka widać, że ceny są wysokie. Niestety stawki OC dla pojazdów ciężarowych również nie należą do najniższych. Na jaki wydatek musisz się nastawić?

Jeśli chodzi o tego typu pojazdy, to ubezpieczenie OC może kosztować od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Jest to uzależnione często od samej oferty ubezpieczyciela. Co ważne jednak: jeśli dobrze poszukasz, to być może znajdziesz oferty polis za mniej niż tysiąc złotych również dla pojazdów ciężarowych. Bezpośrednio na cenę mają wpływ następujące czynniki:

  • rodzaj przewożonych ładunków;
  • wykorzystanie pojazdu - lokalne, krajowe, czy międzynarodowe;
  • gabaryty auta;

Składka za polisę dla ciężarówek jest obliczana w skomplikowany sposób. Podczas jej obliczania ubezpieczyciele wykorzystują przede wszystkim własne algorytmy i dane statystyczne. Dzięki tym danym są w stanie ustalić odpowiednią składkę za polisę.

Podobnie jak w przypadku samochodu osobowego, posiadacz ciągnika jest zobligowany do kupna obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jednak praktyka pokazuje, że wiele tych pojazdów nie jest nawet zarejestrowanych, a co dopiero ma wymagane ubezpieczenie OC.

Przepisy jasno mówią, że przyczepy i ciągniki rolnicze to pojazdy mechaniczne, co zobowiązuje ich właścicieli do posiadania ubezpieczenia OC. Brak powoduje konsekwencje. Najlżejszy to po prostu kara finansowa. Bardziej poważne komplikacje następują wówczas, gdy rolnik kierując takim pojazdem ma wypadek i doprowadzi do uszczerbku na zdrowiu lub zgonu.

Wraz z dniem 1 stycznia Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, bo to on nakłada kary za brak ważnego OC, podniósł stawki opłat z tego tytułu. Ich wysokość uzależniona jest od długości przerwy w ciągłości braku obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Widełki karalności braku ważnego ubezpieczenia OC na ciągnik rolniczy są następujące:

  • do 3 dni braku ubezpieczenia OC – 20% maksymalnej kary czyli 186 zł (drożej o 12 zł w stosunku do 2020 roku);
  • od 4 do 14 dni braku polisy OC – 50% maksymalnej kary, czyli 465 zł (drożej o 30 zł w porównaniu do 2020 roku);
  • powyżej 14 dni braku polisy OC – 100% maksymalnej kary, czyli 930 zł (drożej o 60 zł w porównaniu do 2020 roku).

Warto o tym pamiętać, gdyż ubezpieczyciel nie informuje o kończącej się ochronie na ciągnik tak jak w przypadku osobowych pojazdów

Posiadanie obowiązkowego OC na samochód cały czas jest wymagane z punktu widzenia przepisów prawa. Nie ma przed tym ucieczki, a konsekwencje niedopełnienia tego wymogu mogą słono kosztować.
Obecnie na wysokość kary za brak ważnego ubezpieczenia OC wpływają: rodzaj zarejestrowanego pojazdu, wysokość minimalnego wynagrodzenia brutto, liczba dni bez ważnego OC.
Wysokość kary jest uzależniona od minimalnego, ustawowego wynagrodzenia. W 2022 wynosić będzie ono 3010 zł brutto. Odnotowujemy podwyżkę, więc taryfikator kary finansowej także ulegnie modyfikacji. Właściciel samochodu osobowego, który nie dotrzymuje ustalonych terminów, będzie musiał zapłacić karę w wysokości 6020 zł, a ciężarówki 9030 zł.
Pełna kara za brak OC obowiązuje, gdy okres bez ubezpieczenia przekracza 14 dni.
Jeśli mowa tylko o 3 dniach za brak aktualnego OC wynosi 20% opłaty. W chwili przekroczenia 3 dni a nie przekroczenia 14 dni kara wynosi 50% opłaty.
Egzekwowaniem opłat zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Obecnie posiada coraz więcej skutecznych narzędzi umożliwiających identyfikację właścicieli pojazdów bez wykupionego ubezpieczenia OC.
Jeżeli posiadasz wykupione ubezpieczenie, a otrzymałeś informację o braku stosownych opłat możesz udowodnić, że jednostka popełniła błąd, a twój samochód był cały czas ubezpieczony. Wystarczy, że prześlesz umowę ubezpieczenia OC. Nie możesz znaleźć dokumentu? Skontaktuj się z ubezpieczalnią i uzyskaj zaświadczenie ZOPUK.
Sprzedałeś auto? Przedstaw Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu dowód sprzedaży np. umowę kupna - sprzedaży samochodu.
Możesz również udokumentować, że nie dotyczy cię obowiązkowe ubezpieczenie OC.
Bardzo rzadko Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odwołuje karę. Wyjątkowe sytuacje to np. bezrobocie poświadczone przez Urząd Pracy, zadłużenie w banku, niski dochód na członka rodziny w roku nałożenia kary.

 

 

 

Tu jesteśmy: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Radom, Kalisz, Sieradz, Gorzów Wielkopolski, Bielsko-Biała, Jelenia Góra, Zamość, Koszalin, Słupsk, Piła, Toruń, Częstochowa, Przemyśl, Elbląg, Skierniewice, Włocławek, Piotrków Trybunalski, Nowy Sącz, Radomsko, Bełchatów, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Przemyśl, Krosno, Zamość, Chełm, Konin, Wałbrzych, Elbląg, Ciechanów, Skierniewice

Oferujemy: ubezpieczenia samochodowe oc, ac, turystyczne, zdrowie i życie, mieszkania, domu, nnw dziecka, zwierząt, motoryzacyjne, firmowe.

Image