Istnieją trzy rodzaje kontrolek w samochodzie: informacyjne, ostrzegawcze i alarmowe. Każda z nich pełni określoną funkcję oraz ma przypisany do siebie kolor.
- Informacyjne – które najczęściej mają kolor zielony lub niebieski. Świadczą one o włączeniu konkretnej funkcji czy urządzenia w aucie.
- Ostrzegawcze – które najczęściej mają kolor żółty lub pomarańczowy. Jak sama nazwa wskazuje, najczęściej zwiastują zbliżającą się awarię lub wymagają od kierowcy podjęcia konkretnych działań.
- Alarmowe – które najczęściej mają kolor czerwony. Najczęściej świadczą o tym, że nie powinieneś prowadzić dalej auta, np. kontrolka z wykrzyknikiem w trójkącie.
Zielone kontrolki w samochodzie dotyczą:
- Kontrolka świateł mijania
Najczęściej spotykana zielona kontrolka na desce rozdzielczej świadczy o włączonych światłach mijania. Zobaczysz wtedy reflektor z czterema ukośnymi paskami.
- Kontrolka kierunkowskazu
Kolejną kontrolką informacyjną jest kierunkowskaz (w postaci strzałek).
- Kontrolka świateł pozycyjnych
Jeśli będziesz mieć włączone światła pozycyjne, na desce pojawią się zielone kontrolki w postaci dwóch reflektorów tyłem ustawionych do siebie i trzech kresek po jednej i po drugiej stronie.
- Kontrolka świateł przeciwmgielnych
Z kolei o włączonych światłach przeciwmgielnych będzie świadczyć reflektor z trzema przekreślonymi paskami z lewej strony. Ważne! Kontrolka tylnych świateł przeciwmgielnych, chociaż należy do informacyjnych, ma kolor żółty!
- Kontrolka wspomagania parkowania
Na Twojej desce może pojawić się także wzmianka o tym, że jest włączony system wspomagania parkowania – to okrąg, w którym jest litera P i dwa łuki po prawej stronie.
- Kontrolka trybu ekonomicznego
W nowszych modelach są także lampki, które świadczą o jeździe w trybie ekonomicznym. To zazwyczaj zielony napis ECO.
- Kontrolka tempomatu
Chociaż należy do rzadziej spotykanych kontrolek w samochodzie, trzeba o niej tu wspomnieć – to zielona ikona licznika prędkości ze strzałką.
- Kontrolka systemu poduszek powietrznych
Paląca się na desce rozdzielczej zielona ikona symbolizująca człowieka zapiętego pasami oraz koło przed nim oznaczające poduszkę powietrzną to informacja o tym, że poduszki są aktywne.
- Kontrolka systemu pokonywania wzniesień
Jest charakterystyczna dla samochodów terenowych. To symbol auta na wzniesieniu i prędkościomierza oraz strzałki wskazującej niską prędkość samochodu.
- Kontrolka Crawl Control
Włączony system przydatny przy jeździe po trudnym terenie będzie zwiastować ikona symbolizująca pojazd jadący po nierównościach.
Kontroli w kolorze żółtym dotyczą natomiast:
- Kontrolka rezerwy paliwa
Tak jak wspominaliśmy, do najbardziej popularnych należy symbol, który oznacza rezerwę paliwa. Konieczna jest interwencja w postaci uzupełnienia paliwa na najbliższej stacji.
Co jednak zrobić, jeśli będziesz podczas długiej podróży i do najbliższego miejsca będzie kilkadziesiąt kilometrów? W takich trudnych przypadkach świetnie sprawdzi się assistance jako dodatek do ubezpieczenia komunikacyjnego. Dzięki szybkiej i fachowej pomocy wskazana osoba przyjedzie z bakiem paliwa i uratuje Cię w tej stresującej sytuacji. Koniecznie sprawdź zakres i cenę naszego produktu – CUK Assistance, przygotowanego z towarzystwem Europ Assistance, który jest światowym liderem w dziedzinie świadczenia tego rodzaju usług. Więcej informacji oraz możliwość zakupu dostępna jest tu: http://kalkulator.interpolisa.pl/
- Kontrolka niskiego ciśnienia opon
Wśród kontrolek, które nie powinny denerwować Cię jako kierowcę są np. te, które świadczą o niskim ciśnieniu opon. Tego typu lampka pojawia się w wielu nowszych modelach i po prostu świadczy o tym, że trzeba wybrać się na stację paliw i uzupełnić powietrze. To symbol małego koła z bieżnikiem, w środku którego jest wykrzyknik.
- Kontrolka awarii świateł zewnętrznych
Niestety, są też kontrolki ostrzegawcze, które mogą przełożyć się na poważniejszą awarię w aucie. Przykładowo, symbol awarii świateł zewnętrznych (kontrolka wykrzyknika w środku żarówki) wymaga od Ciebie sprawdzenia stanu żarówek oraz bezpieczników. Jeśli to nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów, konieczna będzie wizyta w warsztacie samochodowym.
- Kontrolka uszkodzenia skrzyni biegów
Kiedy na desce rozdzielczej zobaczysz kontrolkę zwiastującą uszkodzenie skrzyni biegów, także trzeba będzie odwiedzić zaufany serwis. To symbol koła zębatego z wykrzyknikiem w środku. Jeśli okaże się, że awaria jest dość poważna, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami za jej naprawę. Za generalny remont możesz zapłacić nawet kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od modelu samochodu.
- Kontrolka awarii świec żarowych silnika
Specyficzną kontrolką w aucie jest ikona, która przypomina serpentynę lub splecioną nitkę. Świadczy ona o awarii świec żarowych silnika i również musisz się z taką usterką pojawić u mechanika.
- Kontrolka silnika
Co oznacza pomarańczowa kontrolka silnika? Jeśli pojawi się ta ikona (tzw. check engine), może to oznaczać problemy z czujnikami lub układem elektronicznym. Ten symbol rozpoznaje większość kierowców, ponieważ często zwiastuje poważniejsze kłopoty i… dodatkowe koszty. Zapalona kontrolka silnika pojawia się we wszystkich współczesnych autach. Niektóre modele mogą przejść w tzw. stan awaryjny, czyli auto może inaczej zachowywać się na drodze. Może być ona początkiem większej ilości usterek lub po prostu jednorazowym błędem, który za chwilę zniknie. Jeśli jednak kontrolka silnika zapala się często i nie chce zgasnąć, najlepiej zdiagnozować problem.
- Kontrolka niskiego poziomu płynu do spryskiwaczy
Żółta kontrolka w samochodzie symbolizująca spryskiwacze oznacza, że trzeba dolać płyn do spryskiwaczy. Lampka zgaśnie jeśli poziom będzie wystarczający.
- Kontrolka źle domkniętego wpływu paliwa
Ta ikona w samochodzie także jest łatwa do rozpoznania. To po prostu symbol auta i wlewu paliwa.
- Kontrolka ogrzewania szyby
Charakterystyczne strzałki na prostokącie świadczą o włączonym ogrzewaniu tylnej szyby, a jeśli zamiast prostokąta pojawia się “wygięty” trapez dotyczy to przedniej szyby.
- Kontrolka wyłączonej poduszki powietrznej
Wygląda tak samo jak kontrolka poduszki powietrznej tylko nie jest w kolorze zielonym, a żółtym.
- Kontrolka oblodzonej nawierzchni
Jeśli na desce rozdzielczej samochodu zobaczysz ikonę drogi ze śnieżynką, zachowaj ostrożność.
- Kontrolka awarii systemu stabilizacji drogi
Wykrzyknik w trójkącie otoczony strzałką, który stale pali się na desce rozdzielczej informuje o uszkodzeniu systemu ESP.
- Kontrolka informująca o przeglądzie
Niektóre modele samochodów przypominają o zbliżającym się terminie przeglądu, obliczając go m.in. na podstawie przebiegu czy czasu, który upłynął od ostatniej wizyty w stacji diagnostycznej. Żółty napis „service” informuje, że czas pomyśleć o przeglądzie.
- Kontrolka zredukowanej mocy silnika
Żółta kontrolka w samochodzie w postaci symbolu silnika ze strzałką w dół informuje o ochronie silnika przed wykrytą wcześniej usterką. Kierowca będzie też odczuwał, że silnik auta pracuje na wolniejszych obrotach.
- Kontrolka usterki elektronicznej przepustnicy
Czy wiesz, co oznacza piorun na desce rozdzielczej? Zwiastuje problem elektronicznie sterowanej przepustnicy, co skutkuje tym, że pedał gazu będzie działał nieprawidłowo na silnik.
- Kontrolka wody w paliwie
Żółta ikona dystrybutora paliwa i kropelki wody informuje, że w filtrze paliwa może znajdować się woda. Gdy pojawi się ta kontrolka na desce rozdzielczej, koniecznie spuść wodę z filtra.
- Kontrolka martwego pola
Tego typu ikona znajduje się w nowszych modelach samochodów i znajduje się… nie na desce rozdzielczej, ale na lusterkach bocznych. Gdy się pojawi, oznacza, że w martwym polu samochodu znajduje się inny pojazd.
Czerwone kontrolki najczęściej sygnalizują jakąś awarię i mogą dotyczyć:
- Kontrolka włączonych świateł awaryjnych
To nic innego jak dwa czerwone trójkąty. W niektórych modelach samochodów nie ma takiego symbolu, a o włączonych światłach awaryjnych informują kontrolki kierunkowskazów.
- Kontrolka wysokiej temperatury płynu chłodzącego
Na pewno wtedy, gdy pojawia się symbol termometru na poziomych falach trzeba poważnie zająć się problemem. Oznacza to, że płyn chłodzący ma bardzo wysoką temperaturę. Koniecznie musisz zatrzymać pojazd, wyłączyć silnik i zdecydować o tym czy trzeba wezwać pomoc drogową.
- Ikona akumulatora w samochodzie
Często na desce rozdzielczej pojawia się symbol akumulatora. Jeśli ma on kolor czerwony, zwiastuje to problem z układem ładowania. Nie zaleca się jednak wyłączania auta i sprawdzenia, czy kontrolka zniknęła. Lepiej wybrać się do fachowca.
- Kontrolka niskiego poziomu oleju
Symbol dzbanka z kropelką oleju zapala się na desce rozdzielczej, gdy uruchamiamy silnik, jednak po chwili powinien zniknąć. Jeśli tak się nie stanie – trzeba wyłączyć silnik i sprawdzić poziom oleju.
- Kontrolka minimalnego poziomu oleju
Jak wygląda kontrolka od oleju? To charakterystyczny bagnet z kroplą. Oznacza bardzo niski poziom oleju silnikowego.
- Kontrolka problemu z klockami hamulcowymi
Zwiastuje go ikona w samochodzie w postaci okręgu z przerywanymi liniami po lewej i prawej stronie.
- Kontrolka zaciągniętego hamulca ręcznego
Symbol P w kółku i przerywane linie oznacza, że hamulec ręczny jest zaciągnięty. Jeśli zwolnimy go, a lampka nie gaśnie, może oznaczać to np. problemu z linką hamulcową.
W niektórych modelach aut spotkamy jeszcze ikonkę okręgu z symbolem płynu hamulcowego, która wskazuje na niski jego poziom. Trzeba sprawdzić czy układ jest szczelny. Może okazać się, że nastąpił wyciek. Na podobną informację, bo awarię systemu hamulcowego wskazuje kontrolka czerwonego wykrzyknika w kółku.
- Kontrolka awarii poduszki powietrznej
To ważna ikona w samochodzie, bo wpływająca na poziom bezpieczeństwa pasażerów. Pamiętasz żółtą i zieloną kontrolkę poduszki powietrznej? Jeśli świeci się na czerwono, oznacza, że coś dzieje się nie tak z tym systemem bezpieczeństwa.
- Kontrolka awarii systemu wspomagania kierownicy
To symbol kierownicy z wykrzyknikiem. Może mieć związek z brakiem płynu do wspomagania.
- Kontrolka awarii układu elektronicznego
Czy wiesz, co oznacza kontrolka z kluczem francuskim? Mówi o tym, że trzeba sprawdzić elektronikę auta, dlatego, gdy zobaczysz taką kontrolkę na desce rozdzielczej, udaj się do mechanika!
- Kontrolka sygnalizatora ogólnego
Na desce rozdzielczej może pojawić się również kontrolka wykrzyknika w trójkącie. To ostrzeżenie, że w Twoim samochodzie dzieje się coś złego, nie jest jednak powiedziane, co to tak naprawdę jest. Tego typu symbol w aucie jest dość ogólny, dlatego warto wybrać się do warsztatu, aby zdiagnozować czy jest poważniejsza awaria. A jeśli koniecznie będziesz musiał zatrzymać się na poboczu, trzeba włączyć światła awaryjne. O ich włączeniu świadczy kontrolka dwóch trójkątów wpisanych w siebie – większego i mniejszego.
- Kontrolka ABS w samochodzie
O awarii ABS w aucie świadczy napis w okręgu oraz dwa łuki po lewej i prawej stronie.
Add Comment