Zadzwoń do nas phone top 222 509 590                                  

Image
Image
Image

Choć w potocznym życiu zamiennie używane są pojęcia pojazd zabytkowy i pojazd historyczny. Natomiast z punktu widzenia ustawy są to dwa zupełnie inaczej klasyfikowane pojazdy.

Sprawdźmy jak to wygląda formalnie sięgając bezpośrednio do przepisów. Możemy tam znaleźć następujące przesłanki określające pojazd historyczny:

  • ma on co najmniej 40 lat;
  • jest pojazdem mającym co najmniej 25 lat i został uznany przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;

Natomiast pojazd zabytkowy jest sklasyfikowany w sposób następujący. Przede wszystkim na bazie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Dodatkowo muszą być spełnione następujące przesłanki techniczne:

  • wiek przynajmniej 25 lat;
  • upłynęło 15 lat od zakończenia jego produkcji;
  • ma minimum 75 proc. oryginalnych części.

Warto teraz po umówieniu i prawidłowym zdefiniowaniu pojazdu historycznego i zabytkowego wskazać, że nie są to pojęcia wykluczające. Po prostu pochodzą z innych przepisów. Po prostu nie każdy pojazd historyczny musi być zabytkowym.

Z punktu widzenia kwalifikacji pojazdu ma to pewne znaczenie dla ubezpieczenia OC. Posiadając auto historyczne za ubezpieczenie OC płacimy tylko w sezonie, gdy z niego korzystamy.  W odróżnieniu od auta zabytkowego, auto historyczne musi być poddawane regularnym kontrolom technicznym. 

Tu jesteśmy: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Radom, Kalisz, Sieradz, Gorzów Wielkopolski, Bielsko-Biała, Jelenia Góra, Zamość, Koszalin, Słupsk, Piła, Toruń, Częstochowa, Przemyśl, Elbląg, Skierniewice, Włocławek, Piotrków Trybunalski, Nowy Sącz, Radomsko, Bełchatów, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno, Przemyśl, Krosno, Zamość, Chełm, Konin, Wałbrzych, Elbląg, Ciechanów, Skierniewice

Oferujemy: ubezpieczenia samochodowe oc, ac, turystyczne, zdrowie i życie, mieszkania, domu, nnw dziecka, zwierząt, motoryzacyjne, firmowe.

Image